Pilates

Tato metoda cvičení se věnuje především zpevnění středu těla a zejména bederní části páteře, současně se věnujeme posilování a protahování celého těla. Podstata metody je rozvíjet všechny svaly rovnoměrně a působit nejen na dobře známé svalové skupiny, ale i na svaly ukryté pod nimi a mezi nimi, protože mnoho těchto svalů podpírá naši kostru. Pilatesovo cvičení využívá komplexních pohybů velkého množství svalových skupin a to s důrazem na dýchání. Při této metodě se mohou využívat i různé doplňkové pomůcky jako overbally, fitbally, gumičky nebo tera bendy (široké gumy).

Pro koho je a není cvičení vhodné?

Pilatesovu metodu cvičení může cvičit každý, nezáleží na trénovanosti ani na věku. Cvičení je bezpečné a nenárazové, cviky protahují a posilují všechny velké svalové skupiny.Velkým přínosem této metody je, že nezanedbávají ani malé ochablé svaly.

Cvičení je vhodné i pro těhotné, pokud jsou zvyklé sportovat, tedy nezačínají s pilatesovou metodou až v průběhu těhotenství. Cviky pro těhotné jsou samozřejmě modifikované. Je tedy na každé z těhotných, na který cvik se cítí, který cvik se jí dělá dobře atd. Důvodů pro cvičení v těhotenství je více. Pilatesova metoda pomáhá:

 • vytvořit silné břišní svaly
 • vytvořit silné břicho, které je oporou pro plod
 • posílit zádové svaly, které tak mohou zabránit bolestem zad
 • udržet zpevněné svaly pánevního dna
 • kontrolovat pohyby
 • připravit na dýchání při porodu

 

Průběh hodiny

Hodina začíná klasickým zahřátím a protažením na středně rychlou hudbu, dále pokračuje rozdýchánímpilates.jpg pilatesovou metodou cvičení a základními zahřívacími prvky, díky nimž si zvyknete na správný způsob dýchání. Pokračujeme Pilatesovou sestavou a to podle pokročilosti cvičenek. Při cvičení občas využívám i fitbally a overbally. Pilatesova metoda cvičení je spíše relaxační způsob cvičení, i z tohoto důvodu se cvičí bez bot.

 

Cvičení využívá dvě metody - na podložkách a na speciálním nářadí navrženém Josephem Pilatesem. Ve většině fitcenter se cvičí základní pilatesova metoda - tedy metoda na podložkách. Tuto metodu využívám ve fitcentrech, kde cvičím i já.

Pilatesova metoda cvičení využívá 6 principů, kteé se vztahují ke každému pohybu.

 • Koncentrace - na každý cvik se musíme koncentrovat, aby byl proveden bezchybně, jde tedy o zapojení těla i mysli
 • Kontrola - cviky jsou prováděny s kontrolovaným dýcháním, koncentrací a vedeným pohybem. Pilatesova metoda je soubor kontrolovaných pohybů v rámci těla.
 • Powerhouse (PWH) - střední část těla, střed. Jde o místo uprostřed těla, umístěné hluboko v dutině břišní. Podle Josepha Pilatese vznikají všechny pohyb y v PWH. Každý cvik začíná vtažením PWH k páteři. Každým pohybem se posiluje a zpevňuje PWH. Když je PWH silný, můžete téměř vyloučit bolesti v zádech. Díky posílení PWH zmenšite bolest horní a dolní části zad, budete mít ploché břicho, zeštíhlíte v pase, prodloužíte páteř a zpevníte kostru.
 • Plynulost - cvičení je plynujé, spočívá v plynulém přechodu z jednoho pohybu do druhého.
 • Přesnost - cviky by měly být prováděny s absolutní přesností
 • Dýchání - Pilatesova metoda cvičení využívá speciální princip dýchání: nadechujte se zhluboka nosem, vydechujte ústy a současně vtahujte PWH k páteři. Když vydechujete, vytlačte všechen vzduch z plic, vydechujte s rovným břichem - ne s vypouklým, nezadržujte dech.
Těšte se, časem zde přibude i nafocená základní sestava pilatesovy metody cvičení!!

 

TOPlist