Flexi-bar

Při této hodině se využívá náčiní zvané Flexi-bar (pružná tyč), které uvedením do kmitavého pohybu přiměje k práci hluboké svaly zádové, veškeré břišní svalstvo a svaly pánevního dna. Jedná se o silový vytrvalostní trénink, který zintenzivňuje látkovou výměnu a zvyšuje srdeční tep. Cvičení s Flexi-barem je efektivní proti bolestem zad, pro zlepšení držení těla, odbourávání tuků, vyrovnání svalových dysbalancí, zlepšování koordinace, rovnováhy, koncentrace a stability. Pokud chcete vědět více o tomto typu cvičení, klikněte na celý článek. 

Pokud chcete o cvičení vědět více, můžete kouknout na cca 30. minutu pořadu Sama doma, který odvysílala Česká televize v pátek 20.3.2009  nebo na cca 15. minutu pořadu Sama doma, který odvysílala Česká televize v pátek 1.5.2009.

Videa najdete na těchto odkazech:

20.3.2009: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/409236100171006-sama-doma/

1.5.2009: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/409236100171009-sama-doma/

Jak Flexi-bar účinkuje?

Při tréninku s tímto náčiním pracují proti kmitání Flexi-baru hluboké svaly zádové, veškeré břišní svalstvo a také svaly pánevního dna. Dobré posílení hlubokého svalového systému je často řešením mnohých bolestí zad. Určitý počet kmitů za minutu má za účinek nejen silový vytrvalostní trénink, ale zintenzivňuje také látkovou výměnu a zvyšuje srdeční frekvenci.

Jak se Flexi-bar používá?

Flexi-bar je velice populární pro svoji univerzálnost. S flexi-barem jsou jednotlivé cviky a sestavy velice jednouché a naučí se je prakticky každý. Chce to jen udržet správný pstoj a koncentraci k tomu, abyste Flexi-bar správně rozhýbali a velice rychle pocítíte jeho účinky.

Pružná tyč Flexi-bar konečně otevírá možnost, jak jednoduchým způsobem posilovat hluboké svalstvo a předcházet tak bolestem zad.

Výhody Flexi-baru:

 • prevence bolestí zad
 • zlepšuje držení těla
 • pomáhá při odbourávání tuků
 • vyrovnává svalové dysbalance
 • zlepšuje rovnováhu, koordinaci, koncentraci a stabilitu
 • dosažení harmonického, účelného a ekonomického pohybu
 • posilování svalů pánevního dna
 • zpevňuje vazivové tkáně
 • zotavování svalstva po porodu
 • pomáhá při léčbě:
  • osteoporózy
  • artrózy
  • obezity
  • poranění pletence ramenního
  • obtížemi s meziobratlovými ploténkami
  • Parkinsonovy choroby
  • bolestí v ramenech a kříži

Pro koho je a není cvičení s Flexi-barem vhodné

Cvičení je vhodné zejména pro věkovou kategorii v rozmezí 15 - 50 let., protože lidé v tomto věku patří mezi nejvíce ohrožené. S Flexi-barem může cvičit každý, kdo netrpí akutními bolestmi. Cvičení je vhodné i pro ženy do cca 4. měsíce těhotenství a také pro ženy po porodu. Od šestého měsíce těhotenství se nedoporučuje s Flexi-barem cvičit, neboť se tím posilují svaly pánevního dna a znesnadňuje se sestup dítěte při porodu.

Na hodinu tohoto typu nepatří lidé s pooperačními stavy, se zánětlivými procesy, závažnými srdečními a oběhovými problémy (vysoký krevní tlak), s artrotickými bolestmi kloubů v akutní fázi, s poruchami hmatu a necitlivostí.

Pravidelný trénink s Flexi-barem napravuje chybné držení těla, posiluje ochablé hluboké svalstvo a zlepšuje senzomotorické vlastnosti.

Více viz www.flexi-bar.cz .

Napodobeniny

V současné době (tak jako u jiných typů náčiní) se nachází na trhu dost napodobenin se zaměnitelným názvem (např. flex bar). Tyto napodobneniny stojí sice do 1.000,- Kč, nemají však patentovou technologii pro správný počet kmitů. Tyto pomůcky nepracují stejně jako Flexi-bar a práce s nimi je většinou velice namáhavá. Když zkusíte porovnat originální Flexi-bar s jeho napodobeninou, pochopíte, proč si daný výrobek nekupovat a proč ho nedoporučuji.

Průběh hodiny

Hodina začíná klasickým zahřátím a protažením na středně rychlou hudbu, pak je vedena tak, aby byloflexibar.jpg rovnoměrně zatěžováno celé tělo. Po zahřátí následuje série cviků s Flexi-barem ve stoje, po té série v sedu a v lehu a na závěr je samozřejmě důležité protažení. Pro větší rozmanitost hodin používáme občas také fitbally, overbally či gumičky. Vzhledem k tomu, že Flexi-bar slouží zejména k posilování hlubokých svalů zádových, hlubokých svalů břišních a svalů paží, do hodiny zahrnuji i cviky tvarující stehna a hýždě. Z tohoto důvodu je vhodné mít obuv, při cvičení se tak nepřetěžují chodidla a kotníky (některé cvičitelky vedou hodiny Flexi-baru spíš v relaxačním stylu, u kterého není obuv až tak důležitá).

TOPlist