
BOSU

Na BOSU můžeme cvičit několik technik - od rehabilitačních až po kardiovaskulárně náročné. Pokud se chcete na BOSU zapotit, doporučuji navštívit hodinu posilovací nebo aerobní, kde se cvičí různě náročné choreografie např. i s různými výskoky na BOSU. Pro ty z vás, kteří máte radši pomalejší formy cvičení, doporučuji pilates nebo yogu s využitím BOSU.
BOSU zlepšuje:
- rovnováhu a stabilitu těla
- celkovou koordinaci
- zapojení svalů středu
- pohyblivost
- zpevnění šlach a vazů
Průběh hodiny
Cvičení začínáme jako vždy zahřátím. Zahříváme jak jednoduchými kroky na zemi, tak kroky s využitím BOSU. Na BOSU ale neděláme žádné složité variace, abychom svaly důkladně připravili na další práci a zbytečně je v úvodní části nepřetížili. Po zahřátí se protáhneme a jdeme na hlavní část hodiny. V této části cvičíme s BOSU jednoduchou choreografii v tempu, využíváme i balančních (labilních) pozic - například různých výdrží na jedné noze nebo dalších modifikací jednoduchých cviků, případně poskoků na BOSU. V hlavní části střídáme kardio bloky s bloky posilovacími a balančními buď s dalším náčiním - gumičky, činky, overbally - nebo bez náčiní. Na závěr samozřejmě nechybí důkladné protažení.
Principy a bezpečnostní zásady cvičení na BOSU
-
pokud máte BOSU doma a nikdy jste na něm necvičili, případně cvičili, ale nejste si naprosto jisti správnou technikou cvičení, doporučuji nejprve navštívit několik hodin pod vedením zkušeného instruktora.
-
jestliže už máte několik hodin BOSU s instruktorem za sebou, řiďte se při domácím cvičení vždy návodem na cvičení (např. DVD)
-
vždy začínejte cvičit pomalu od nejjednodušších cviků a až postupem času přejděte ke složitějším krokovým variacím (postupujte tedy od nízké intenzity cvičení k vysoké)
-
pokud máte kdykoli při cvičení pocit nerovnováhy na BOSU, případně se vám motá hlava, sestupte z BOSU a odpočiňte si.
-
při cvičení na BOSU doporučuji používat výhradně pevnou kotníčkovou obuv, která podporuje stabilitu. Pokud cvičíte na BOSU pomalejší formy (body and mind - piates, yogu), obuv není nutná. Také jsou vhodné kratší kalhoty (3/4 nebo kratší). Při používání dlouhých kalhot se vám může stát, že se vám při cvičení připletou pod nohy, kalhoty si přišlápnete a z BOSU v nejhorším případě spadnete - z tohoto hlediska nejsou pro cvičení s BOSU vhodné a bezpečné
-
nedržte se na BOSU křečovitě jako papoušek, který má pařátky kolem bidýlka. Snažte se rozvnoměrně rozprostřít prsty v botě tak, abyste neměli prsty sevřené a netlačili konce prstů do bot.
-
jestliže máte ploché nohy, může se vám zpočátu zdát vystupování na bosu bolestivé. Tento pocit by měl odeznít, pokud je bolest nesnesitelná, sestupte z BOSU a nohám nechte odpočinek. Doporučuji také nedotahovat boty na maximum, abyste nesnížili krevní oběh do nohou.
-
pokud během cvičení není BOSU naprosto suché, otírejte ho průběžně ručníkem. Když je BOSU vlhké od potu, nebude bezpečné, naopak se vám na něm budou nohy smekat.
- při cvičení s BOSU také potřbujete kolem sebe dostatečný prostor, abyste z něj mohli bezpečně sestupovat.
Středy 18:30 SC Palmovka: rezervace na http://rezervace.scpalmovka.cz
Čtvrtky 18:00 Euforie Karlín: rezervace na https://rezervace-karlin.euforie.cz/